Europejski fundusz rozwoju regionalnego Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój Europejski fundusz rozwoju regionalnego

Spływ łodziami Doliną Popradu

31/03/2016


PDF DRUKUJ

Poprad to niezwykła rzeka o charakterze typowo górskim, z dużymi wahaniami poziomu wód. Mimo iż jej źródła znajdują się po południowej stronie Tatr, zamiast skierować swe wody w stronę Morza Czarnego, rzeka zatacza wielki łuk ku północy i w okolicach Leluchowa przełamuje się przez Karpaty meandrując pomiędzy górami, by potem zakończyć swój bieg wpadając do Dunajca w okolicach Starego Sącza. Przedzierając się pomiędzy wziesieniami Beskidu Sądeckiego, Poprad tworzy malownicze przełomy, za najpiękniejsze uważane są te w okolicach Żegiestowa i Piwnicznej.
 

W części tego przełomu, pomiędzy znanymi ośrodkami turystycznymi Piwniczną i Rytrem, przygotowano spływ łodziami rzeką Poprad, który od 2000 r. organizuje firma CENTRUM. Jest to jedna z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie, produkowane przez CENTRUM mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki. Tą niezatapialną łódź prowadzi przez bystrza rzeki dwóch flisaków, sterując nią za pomocą drewnianych żerdzi.
  

Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do której można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego. W trakcie tej przejażdżki można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier. Po około 10 km łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło pola kempingowego nieopodal ruin zamku.
 

Jeżeli planujecie Państwo wycieczki po pięknej Ziemi Sądeckiej, zapraszamy do skorzystania z  Spływu Łodziami Doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra. Gwarantujemy wspaniałe widoki i niezapomniane wrażenia w czasie dwugodzinnej podróży łodzią, spełniającą najnowsze normy bezpieczeństwa, pośród przyrody obfitującej w wyjątkowe okazy flory i fauny charakterystyczne dla terenów Beskidu Sądeckiego. Dla grup zorganizowanych proponujemy rabaty cenowe oraz oferujemy dodatkowe atrakcje: ogniska, przejazdy bryczkami na Suchą Dolinę, zwiedzanie ruin zamku w Rytrze, spotkania okolicznościowe, noclegi itp.

 

 

 Informacje o trasie spływu:
Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości Rytro -10 km.
Czas przepływu 1,5-2,5 godziny, w zależności od stanu wody na rzece. Przewidywany czas trwania sezonu od 01 kwietnia do 31 października, może on ulec zmianie ze względu na warunki atmosferyczne (czas zalegania pokrywy śnieżnej - temperatura, intensywność odpadów - wysokość stanu wody na rzece)
 

 

 

Informacja i rezerwacje:
tel. 018 / 446-84-49
fax 018 / 442-05-63
kom. 0605 74-25-51

kontakt@splywdolinapopradu.pl
splyw@pphucentrum.pl

 

Rodzaj biletu Cena
normalny 45 zł
ulgowy (dzieci do lat 10) 30 zł
grupy zorganizowane (powyżej 48 osób) rabaty cenowe

 

Organizujemy imprezy, spotkania okolicznościowe.
(ogniska, przejazdy bryczkami, noclegi, itp.)

 

Przystań początkowa:
Piwniczna, ul. Gąsiorowskiego,
Przystań końcowa:
Rytro stadion sportowy / pole kempingowe
Długość trasy spływu:
10 km

 

Parametry łodzi:
- długość: 6,60 m,
- szerokość: 2,40 m,
- wysokość: 0,50 m,
- ilość przewożonych osób: 12 + 2 osoby obsługi łodzi

 

OPIS ŁODZI POPRADZKICH

Łodzie popradzkie wykonane są wg najnowszych technologii, z kompozytów poliestrowo-szklanych zbrojonych włóknem szklanym, diolenem i kevlarem. Spełniają one najnowsze normy bezpieczeństwa (dopuszczone do eksploatacji przez Inspektorat Żeglugi Śródlądowej w Krakowie).
Posiadają komory wypornościowe, dzięki czemu są całkowicie niezatapialne. Podwójne dno stanowi zabezpieczenie przed uszkodzeniami, które eliminowałyby łódź z dalszej eksploatacji. Nowoczesna konstrukcja zapewnia bardzo małe zanurzenie - przy obciążeniu maksymalnym (14 osób) wynosi mniej niż 12 cm

 

Na podstawie materiałów ze stron internetowych firmy Centrum