Europejski fundusz rozwoju regionalnego Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój Europejski fundusz rozwoju regionalnego

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kosarzyskach

12/02/2016


PDF DRUKUJ

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kosarzyskach

Proboszcz: ks. mgr Rafał Poręba (od 2011 r.)

Dane teleadresowe:
Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

ul. Kosarzyska 31

33-350 Piwniczna – Zdrój

tel. 18 446 41 15


Odpust parafialny: Ostatnia niedziela czerwca na wspomnienie Matki Bożej Nieustającej Pomocy


Strona www:  www.parafia-kosarzyska.piwniczna.com

 

Zarys historii parafii:

Początki parafii sięgają roku 1952, kiedy to w pobliżu dzisiejszej Szkoły Podstawowej postawiono skromną kaplicę. Posługę w niej pełnili księża z parafii w Piwnicznej – Zdroju, do której wówczas należała.

 

W lipcu 1957 r. ordynariusz tarnowski bp Jan Stepa kieruje do Kosarzysk młodego wikariusza ze Szczawnicy ks. Mariana Porębę powierzając mu misję budowy kościoła i utworzenia parafii. Oficjalne objęcie funkcji miało miejsce 4 sierpnia tego samego roku. Parafia została erygowana 4 grudnia otrzymując wezwanie św. Ludwika. Pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy miał miejsce 30 czerwca 1968 r.

 

17 lipca 1972 r., po piętnastu latach starań ze strony ks. Poręby i parafian, komunistyczne władze wydają zezwolenie na budowę murowanego kościoła w Kosarzyskach. 11 listopada rozpoczęto prace wstępne a budowa ruszyła 31 marca roku następnego. Część materiałów na budowę została zgromadzona przez mieszkańców Kosarzysk jeszcze przed uzyskaniem zezwolenia. Projekt kościoła został opracowany przez inż. Piotra Komornickiego z Krakowa. Świątynia w stanie surowym była gotowa 23 listopada 1974 r.

 

27 czerwca 1976 r. bp Jerzy Ablewicz dokonuje aktu poświęcenia kościoła zezwalając na sprawowanie w nim Najświętszej Ofiary i nabożeństw.

 

W roku 1980 schorowany i wyczerpany ks. Marian Poręba przechodzi na emeryturę, pozostając w parafii jako rezydent. Jego następcą na urzędzie proboszcza zostaje ks. Józef Urbaniak przysłany na parafię z Nowego Sącza. Kontynuuje dzieło wykańczania wnętrz kościoła. Za jego kadencji w kościele zamontowano witraże, ławki, oświetlenie oraz inne. Ks. Urbaniak doprowadza do końca starania o pozwolenie na budowę nowej plebanii i nadzoruje jej powstawanie. Poświęcenia budynku dokonał bp Władysław Bobowski w roku 1987. Ks. Urbaniak sprowadził również do parafii Siostry Urszulanki Unii Rzymskiej.

 

Decyzją ordynariusza tarnowskiego w roku 1994 urząd proboszcza obejmuje ks. Stanisław Jemioło zastępując ks. Urbaniaka, który zostaje skierowany do Wojnicza. Swoją funkcję sprawował jedynie rok, kiedy to zrezygnował z probostwa i udał się na leczenie. Zmarł w roku 2009 w Brzesku.

 

Następcą ks. Jemioły w roku 1995 został ks. Władysław Sobczyński, który kontynuował prace związane z upiększaniem świątyni zarówno w jej wnętrzu jak i na zewnątrz. Za jego kadencji w kościele powstały m.in. stacje Drogi Krzyżowej. Rok później problemy zdrowotne zmusiły go do rezygnacji z funkcji.

 

W czerwcu roku 1996 proboszczem parafii zostaje ks. Kazimierz Grych. W czasie swojego proboszczowania doprowadził m.in. do wykonania mozaiki w prezbiterium, położenia w nim posadzki, zamontowania nowego tabernakulum i założenia centralnego ogrzewania świątyni.

 

28 października 2009 r. w domu Sióstr Urszulanek umiera ks. prałat Marian Poręba. Uroczystościom pogrzebowym przewodzi bp Wiesław Lechowicz.

 

Konsekracja kościoła miała miejsce 25 czerwca 2011 r. Dokonał jej ówczesny Biskup Tarnowski ks. Wiktor Skworc.

           

 

(Opracowano na podstawie www.parafia-kosarzyska.piwniczna.pl. Zdjęcie pobrane z tejże strony).