Europejski fundusz rozwoju regionalnego Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój Europejski fundusz rozwoju regionalnego

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piwnicznej - Zdroju

12/02/2016


PDF DRUKUJ

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piwnicznej – Zdroju

 

Proboszcz: ks. mgr Krzysztof Czech (od 2009)

Dane teleadresowe:

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Krakowska 6

33-350 Piwniczna – Zdrój

 

telefon: 18 446 40 20

 

Strona www: www.parafia.piwniczna.com

 

Odpust parafialny: 8 września (odpust główny), 3 maja (odpust drugorzędny)

 

Zarys historii parafii:

Pierwsza informacja o istnieniu parafii w Piwnicznej pochodzi z roku 1375, kiedy to królowa Elżbieta Bośniaczka (żona Ludwika Węgierskiego i matka Jadwigi Andegaweńskiej – świętej Kościoła Katolickiego i króla Polski) wyznaczyła pewne dochody z żup wielickich i bocheńskich dla tutejszego kościoła.

 

13 stycznia 1764 pożar niszczy dokumenty przechowywane w parafialnym archiwum. Informacja o tym fakcie pochodzi z Kroniki Parafialnej, którą zaczęto spisywać w roku 1845.

 

Kolejny pożar wybucha 14 kwietnia 1876 r.. W jego wyniku spaleniu ulegają zabudowania miejskie oraz – częściowo - kościół. Grożącą zawaleniem świątynię rozebrano a w latach 1881-1886 wybudowano nowy budynek, poświęcony 24 lutego 1886 r. przez biskupa Jakuba Rozwadowskiego. Niedługo po tym wydarzeniu ówczesny proboszcz i budowniczy kościoła ks. Jakub Żyła zostaje – na własną prośbę – zdjęty z urzędu i wysłany na probostwo do Biegonic (obecnie osiedle w południowej części Nowego Sącza).

 

18 maja 1887 r. do parafii przybywa nowy proboszcz ks. Antoni Pasiut. Rok później – dzięki jego staraniom – w czasie wizytacji kanonicznej przeprowadzonej przez bp. Ignacego Łobosia świątynia zostaje konsekrowana. Ks. Pasiut wyposażył kościół w nowe szaty i naczynia liturgiczne. Przyczynił się także do ubogacenia wystroju kościoła. W roku 1891 wybudowano ze składek wiernych nowy boczny ołtarz poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W roku 1893 został przeniesiony na probostwo w Radomyślu.

 

29 lipca 1893 r. proboszczem zostaje mianowany ks. Jan Dagnan. Za jego kadencji kościół został wyposażony m.in. w balaski przed Wielkim Ołtarzem, ołtarz boczny poświęcony Matce Bożej i ambonę (1896 r.).

 

Z początków XX wieku pochodzą:

  • zakrystia od strony południowej (1902)
  • chód muzyczny (1906)
  • organy siedmiogłosowe z firmy M. Janiszewski ze Lwowa (1907)
  • okna witrażowe (1910)
  • terakotowe stacje Drogi Krzyżowej zakupione w Monachium (1911)

 

W październiku 1930 r. umiera ks. Jan Dagnan. Jego następca ks. Piotr Lewandowski obejmuje probostwo 15 marca następnego roku aktywnie włączając się w odnowienie zakrystii, wieży kościelnej i ołtarza Matki Bożej.

 

W czasie II wojny światowej w roku 1941 władze okupacyjne zarekwirowały na cele wojskowe sygnaturkę. W latach 1943 – 1944 na terenie parafii dokonano też 4 egzekucji ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło 47 osób.

 

W roku 1946 do parafii sprowadzono Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo zwane szarytkami.

 

3 kwietnia 1952 r. umiera ks. Piotr Lewandowski. Jego miejsce zajmuje ks. mgr Ludwik Siwadło. Za jego kadencji wyremontowano wnętrze kościoła oraz kamienną kapliczkę św. Antoniego na Piwowarówce (1953). W wyniku postanowień Soboru Watykańskiego II zdecydowano się dostosować prezbiterium do nowych wymogów liturgicznych. Ks. Siwadło usunął ze świątyni zniszczony Wielki Ołtarz w jego miejscu umieszczając tabernakulum oraz mozaikę Dobrego Pasterza wykonaną przez Marię Hiszpańską – Neumann. W roku 1980 wybudował nowy dom katechetyczny.

 

Ks. Lewandowski odszedł na emeryturę w roku 1983. Jego miejsce zajął ks. prałat Jan Wątroba. 9 lat później umiera ks. Lewandowski.

 

Ks. Wątroba doprowadził m.in. do wybudowania nowej plebanii, na budowę której otrzymał zezwolenie w roku 1987. Przez 26 lat proboszczowania w Piwnicznej – Zdroju wykonał szereg prac związanych z odnowieniem i modernizacją budynków kościelnych i otoczenia świątyni. Więcej o ks. Wątrobie można przeczytać tutaj.

 

14 sierpnia 2009 r. prałat Jan Wątroba przechodzi na emeryturę. W uznaniu zasług otrzymuje od Rady Miasta i Gminy w Piwnicznej – Zdroju tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Jego miejsce zajął ks. mgr Krzysztof Czech. 25 listopada 2013 r. ks. Jan Wątroba umiera.

 

Od początku swojego proboszczowania ks. Czech podejmuje szereg inicjatyw na rzecz wspólnoty parafialnej oraz Miasta i Gminy Piwniczna – Zdrój. Jedną z nich jest powstający na skarpie przy kościele park turystyczno – religijny.

 

 

(Opracowano na podstawie: www.parafia.piwniczna.com)