Europejski fundusz rozwoju regionalnego Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój Europejski fundusz rozwoju regionalnego

AKTUALNOŚCI

Poseł Arkadiusz Mularczyk. W 40. rocznicę utworzenia unikalnego Muzeum Nart w Piwnicznej-Zdroju

Poseł Arkadiusz Mularczyk. W 40. rocznicę utworzenia unikalnego Muzeum Nart w Piwnicznej-Zdroju

05/04/2019

Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu Posiedzenie nr 77 w dniu 30-01-2019

Oświadczenia.

Poseł Arkadiusz Mularczyk (tekst niewygłoszony):

W 40. rocznicę utworzenia unikalnego Muzeum Nart w Piwnicznej-Zdroju

    Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! W roku 2019 wspominać będziemy 40-lecie działalności niezwykłego muzeum działającego na Sądecczyźnie, placówki, która wyrosła z lokalnych tradycji sportowych i z pasji bardzo zasłużonego obywatela Małopolski, a także Warszawy - prof. Zygmunta Bielczyka. Utworzone w 1979 r. muzeum znajduje się w miejsko-gminnym ośrodku kultury w Piwnicznej i określane jest jako przegląd myśli twórczej wielu pokoleń w poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych w ciągłej ewolucji sprzętu narciarskiego. W placówce zgromadzono ponad 300 kompletów eksponatów - nart, wiązań, kijków, które zostały przywiezione przez założyciela muzeum z krajów alpejskich i skandynawskich. Są tam zgromadzone również eksponaty pochodzące z Karpacza i Zieleńca.

    Prof. Zygmunt Bielczyk urodził się w 1913 r. w Nowym Sączu, a zmarł w roku 2011 w Kosarzyskach. Był absolwentem II Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu. Następnie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Przed drugą wojną światową działał czynnie w harcerstwie, był żołnierzem września 1939 r., walczył w strukturach Armii Krajowej, był ciężko ranny podczas powstania warszawskiego. Działał pod pseudonimem ˝Zygmunt˝ w zgrupowaniu ˝Żywiciel˝, które współtworzyło słynny baon ˝Żubr˝. Po wojnie, od 1945 r., rozpoczął wykłady w warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Był m.in. kierownikiem Zakładu Turystyki i Sportów Zimowych, prodziekanem, dziekanem i prorektorem tejże uczelni. W 1975 r. uzyskał profesurę z zakresu badań nad narciarstwem i organizacji obozów wędrownych. Wcześniej także był przewodniczącym rady trenerów i szefem ekipy szkoleniowców podczas igrzysk zimowych w Cortina d'Ampezzo w roku 1956. Jest autorem 78 opracowań naukowo-badawczych oraz podręczników dotyczących techniki i metodyki narciarstwa. Do dziś wysoko oceniane w środowisku szkoleniowców sportowych są podręczniki jego autorstwa bądź współautorstwa zatytułowane ˝Narciarstwo dla dzieci i młodzieży˝, ˝Narciarstwo nizinne˝, ˝Na nartach zjazdowych i biegowych˝.

    W roku bieżącym mija także równe 10 lat od nadania przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego prof. Zygmuntowi Bielczykowi odznaczenia - Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Miałem zaszczyt wręczać wspomniane odznaczenie panu profesorowi w imieniu prezydenta RP. Odwiedziłem wówczas prof. Zygmunta Bielczyka w jego domu rodzinnym w Kosarzyskach. Obszerna relacja z tego wydarzenia znajduje się w archiwalnym numerze miesięcznika ˝Sądeczanin˝ z kwietnia 2009 r.

    Po śmierci prof. Zygmunt Bielczyk pochowany został na warszawskich Powązkach, niedaleko rejonu, w którym przed laty walczył podczas akcji ˝Burza˝. Jest honorowym obywatelem miasta Piwniczna.

    Warto wspomnieć również, że syn prof. Zygmunta Bielczyka - Piotr jest także sportowcem. W 1976 r. reprezentował barwy polskie podczas letnich igrzysk olimpijskich w Montrealu, zasłynął też jako czterokrotny mistrz i rekordzista Polski w rzucie oszczepem.

źródło: www.sejm.gov.pl