if ($_COOKIE['kontrast']=='1' ): ?> else: ?> endif; ?>
Informacja o projekcie
Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój realizuje od 01 grudnia 2009 r do 30 sierpnia 2012 r projekt pn:” Zachowanie kulturowego i duchowego dziedzictwa „Kultura - zwierciadło duszy” realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013, os priorytetowa nr II, nazwa: Rozwój społeczno-ekonomiczny, temat osi priorytetowej: Ochrona dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Partnerem Wiodącym (Wnioskodawcą) jest Gmina Lutina. Wartość całkowita projektu ( koszty kwalifikowane i niekwalifikowane) 2 089 654,00EUR. – 85% stanowi dofinansowanie z EFRR.
Partnerzy projektu
Projekt jest skierowany na zachowanie wartości kulturowych i duchowych mieszkańców regionów przygranicznych z Polski i Słowacji. Określone działania projektu są realizowane w obrębie różnorodnego partnerstwa administracji (Gmina Lutina, Gmina Piwniczna-Zdrój), organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Łomnica Zdrój „Łomniczanie”), agencji publiczno-prywatnych Regionalna Agencja Rozwoju Województwa Preszowskiego oraz Wojewódzka Agencja Rozwoju Preszów) i organizacji koscielnych (Arcybiskupstwo Grekokatolickie, parafia Lutina). Różnorodność partnerów jest jednocześnie gwarancją powodzenia projektu, finansowej realizacji projektu i osiągnięcia wyznaczonych celów. W związku z powyższym projekt może być bardzo dobrym przykładem projektu typu PPP.)
Zadania realizowane w ramach projektu
W ramach projektu Miasto Piwniczna-Zdrój zrealizuje:
Partnerzy Projektu zrealizują :
Działania pozainwestycyjne tworzą nośną część realizacji projektu, bez tych działań nie jest możliwe osiągnięcie planowanych celów projektu, są więc nieodłączną częścią projektu. Projekt zakłada wykorzystanie niepowtarzalności regionu, znaczenie ( w kontekście ponadnarodowym) Gminy Lutina jako miejsca pielgrzymkowego i miejsca lokalizacji Bazyliki Minor ( na terenie Słowacji istnieją tylko dwie takie bazyliki) i Piwnicznej-Zdroju znanego ośrodka narciarskiego i turystycznego.
Informacja o Partnerze Wiodacym
Gmina Lutina jest znaczącym centrum kulturowym, jest najbardziej znanym miejscem pielgrzymowania grekokatolików na Słowacji. Na terenie gminy znajdują się 2 zabytki kultury wpisane do centralnego rejestru funduszu zabytkowego – unikalny grekokatolicki Kościół Narodzenia Panny, który został nominowany przez papieża Jana Pawła II Bazyliką Minor oraz miejscowa kaplica. W sierpniu w okresie pielgrzymowania miejscowość odwiedza 35000 wiernych w przeciągu dwóch dni. Znaczną część odwiedzających stanowią pielgrzymi z Polski. W miejscowości niestety do tej pory nie zostały utworzone warunki dla rozwoju ruchu turystycznego. Lutina jest obecnie wciąż jeszcze nieodkrytą perełką Pogórza Czergowskiego, w którym to jest położona. W miejscowości oprócz pozostałości ludowej tradycyjnej architektury znana jest twórczość rzemieślnicza i folklorystyczna działalność mieszkańców.
Cele projektu:
Cele projektu są wspierane poprzez działania które są zgodne ze strategiami krajowymi i zgodnie z celami lizbońskiej i geteborskiej strategii obejmującej działania przygraniczne, przez co przyczyniają się do wytworzenia lepszych warunków do integrowania oraz partnerstwa w obrębie wspólnego regionu.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013